ANNONS

KONE Aktiebolag

Läs mer om KONE Aktiebolag med org.nummer 556234-4639. Se vilka certifikat företaget har, finansiell information och se om företaget har några anmärkningar. Lämna ditt omdöme efter avslutat arbete.

Om KONE Aktiebolag

Firmanamn KONE Aktiebolag
Adress 16496, Kista
Org.nummer 556234-4639
Bolagsform Aktiebolag
Registrerat 1983-10-04
Momsregistrerat Ja
F-skatt Ja
Arbetsgivare Ja
Status Bolaget är aktivt
Telefon 4660594400

Område

Kista

Bokslut och nyckeltal

  2025-122024-122023-12
Omsättning 251263823999112514690
Resultat efter finansnetto 131607126171131302
Aktiekapital 374563745637456
Antal anställda 93010091018
Kassalikviditet 184%175,71%190,7%
Riskbuffert 9,29%8,57%9,66%
Vinstmarginal 4,98%5,05%4,96%
 
  2025-12
Omsättning 2512638
Resultat efter finansnetto 131607
Aktiekapital 37456
Antal anställda 930
Kassalikviditet 184
Riskbuffert 9,29
Vinstmarginal 4,98
 
  2024-12
Omsättning 2399911
Resultat efter finansnetto 126171
Aktiekapital 37456
Antal anställda 1009
Kassalikviditet 175,71
Riskbuffert 8,57
Vinstmarginal 5,05
 
  2023-12
Omsättning 2514690
Resultat efter finansnetto 131302
Aktiekapital 37456
Antal anställda 1018
Kassalikviditet 190,7
Riskbuffert 9,66
Vinstmarginal 4,96

KONE Aktiebolag Omdömen

Var först med att lämna ett omdöme.

Är det här ditt företag?

Ta del av erbjudandet av en premiumsida och få fler kunder via BYGG.se.

Ta del av erbjudandet

Kontroll av anmärkningar

Efter kontroll har vi har tyvärr hittat minst ett av följande:
Ansökan hos Kronofogdemyndigheten, Anmärkning.
Kontrollerat 2026-10-21

Vill du ha en offert?

Beskriv ditt projekt, jämför offerter och matchas med 98 575 experter – alltid gratis!

Hitta expert